Настоящият пост е информативен, леко досаден, заради юридическата тематика, но образователен за всички, смятащи, че СЗО е неправителствена организация, чието присъствие в политическия, икономически и социален живот е минимално и че всяка препоръка има нужда от изрична ратификация.
Не, няма такава необходимост. Това вече е направено с един общ акт на НС през 2005 г. Линковете по-надолу са от документ наречен „Основно споразумение между Правителството на РБ и СЗО за установяване на взаимоотношения на техническо консултативно сътрудничество“ и Държавен вестник за приемане на Закон за ратификация на споразумението. Няма грешка! Просто, все още и засега всичко се договаря в детайли с двугодишни споразумения и може да се разчита на правителството да прояви мъдра мисъл при определяне на детайлите. Както и преди сме обяснявали, разликата с подписване на новозамисленото „Пандемично споразумение“ е, че след него тези договаряния ще отпаднат и договарящи няма да има. Ще има само изпълняващи предписанията и то според Устава на СЗО, който самата СЗО е кръстила „Конституция на СЗО“, за по-силно внушение. Според посочените по-горе документи ето какви са административните и финансови задължения на правителството ни от 2005 – 2006 г. насам:
„Член IV
1. Правителството участва в разходите за техническото консултативно сътрудничество посредством заплащане за или чрез директно предоставяне на следните средства и услуги:
а) услуги от страна на местен технически и административен персонал, включително местна секретарска помощ, устни и писмени преводачески услуги и свързани с това дейности;
б) необходимите служебни и други помещения;
в) оборудване и консумативи, произведени в страната;
г) транспорт на персонала, консумативите и оборудването за служебни цели в страната;
д) пощенски и телекомуникационни разходи за служебни цели;
е) улеснения за получаване на медицинска помощ и хоспитализиране на международния персонал.
2. Правителството поема тази част от разходите, платими извън страната, но непоети от Организацията, в съответствие с договореностите между страните.
3. При условията на взаимна договореност правителството предоставя на разположение на Организацията работна ръка, оборудване, консумативи и други услуги или собственост, необходими за изпълнение на нейната работа.“
Както виждате накрая в текста предоставяме дори наша собственост на СЗО за нуждите й. Е …..ето в това, засега се изразява минималното значение на вмешателството на СЗО в делата ни. А какво ли ще бъде, когато няма да имаме възможност да договаряме тези технически подробности.
Вижте и линковете, за да не бъдем обвинявани в лъжа:
Държавен вестник, брой 39 от 12.V
ОСНОВНО СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И СВЕТОВНАТА ЗДРАВНА ОРГАНИЗАЦИЯ ЗА УСТАНОВЯВАНЕ НА ВЗАИМООТНОШЕНИЯ НА ТЕХНИЧЕСКО КОНСУЛТАТИВНО СЪТРУДНИЧЕСТВО
Държавен вестник, брой 12 от 7.II
ЗАКОН ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА ОСНОВНОТО СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И СВЕТОВНАТА ЗДРАВНА ОРГАНИЗАЦИЯ ЗА УСТАНОВЯВАНЕ НА ВЗАИМООТНОШЕНИЯ НА ТЕХНИЧЕСКО КОНСУЛТАТИВНО СЪТРУДНИЧЕСТВО
Автор: БАДЖ (Български алианс за достоен живот)
СВЪРЗАНА ПУБЛИКАЦИЯ
ПО ТЕМАТА
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
200 научни институции и лаборатории от целия свят потвърждават, че СОVID-19 наистина НЕ съществува!
ОЩЕ МНОГО ПО ТЕМАТА ТУК