Токсични тежки метали и ядрено-магнитен резонанс – какво не ви казват рентгенолозите

Гадолиният, токсичен тежък метал, е контрастното вещество, което се използва при около една трета от висококонтрастните ЯМР

 Проучване разкрива, че 58% от рентгенолозите избягват да информират пациентите при откриване на отлагания на токсични контрастни вещества, за да не предизвикват „ненужна тревога у пациентите“.

ЯМР е образно изследване, което позволява на вашия лекар да види подробни снимки на органите и тъканите ви. Апаратът за магнитно-резонансна томография използва голям магнит, радиовълни и компютър, за да направи подробни напречни снимки на вътрешните ви органи и тъкани.

Скенерът прилича на тръба с маса, която ви позволява да се плъзнете в тунела на машината, за да събирате данни. За разлика от компютърната томография или рентгеновите лъчи, които използват йонизиращо лъчение, за което е известно, че уврежда ДНК-то, при магнитно-резонансната томография се използват магнитни полета.

Изображенията от ЯМР дават на лекарите по-добра информация за аномалии, тумори, кисти и специфични проблеми със сърцето, черния дроб, матката, бъбреците и други органи.

В някои случаи вашият лекар може да поиска да се направи подобрен ЯМР, при който се използва контрастно вещество или боя, за да се подобри яснотата на получените изображения.

Според неотдавнашно международно проучване мнозинството от рентгенолозите избягват да информират пациентите, когато открият отлагания на токсични контрастни вещества.

НАСОКИ НА FDA ОТНОСНО ГАДОЛИНИЯ

Гадолиният е контрастно вещество, което се използва в около една трета от случаите. Той се инжектира в тялото ви, което позволява да се покажат повече подробности на изображенията от магнитно-резонансната томография. Това обаче има своята цена, тъй като гадолиният е силно токсичен тежък метал.

За да се намали токсичността му, гадолиният се прилага с хелатиращ агент. Изследванията обаче сочат, че до 25% от инжектирания при някои пациенти гадолиний не се отделя, а при някои пациенти дълго време след това все още се откриват отлагания.

През 2015 г. Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) започна да проучва потенциалните последици за здравето от отлаганията на гадолиний в мозъка и публикува насоки за използването на контрастни вещества на основата на гадолиний, за да намали потенциалния риск.

Две години по-късно агенцията издаде актуализация, в която се казва, че „задържането на гадолиний не е пряко свързано с неблагоприятни последици за здравето при пациенти с нормална бъбречна функция“ и че ползите от контрастни вещества на основата на гадолиний надвишават потенциалните рискове. Въпреки това агенцията изисква да се въведе ново предупреждение за клас и да се приложат определени мерки за безопасност. В съобщението си за безопасност от 19 декември 2017 г. FDA заяви:

„. . . след допълнителен преглед и консултации с Консултативния комитет по лекарствата за медицински изображения, изискваме няколко действия, за да предупредим здравните специалисти и пациентите за задържането на гадолиний след ЯМР с използване на контрастни вещества на основата на гадолиний, както и действия, които могат да помогнат за свеждане на проблемите до минимум.

Те включват изискване за изготвяне на Ръководство за лекарства за нови пациенти, предоставящо образователна информация, която всеки пациент ще бъде помолен да прочете, преди да получи контрастно вещество на основата на гадолиний. Освен това изискваме от производителите на контрастни вещества на основата на гадолиний да провеждат проучвания върху хора и животни, за да оценят допълнително безопасността на тези контрастни вещества…

Здравните специалисти трябва да вземат предвид характеристиките на задържане на всеки агент при избора на контрастно вещество на основата на гадолиний за пациенти, които може да са изложени на по-висок риск от задържане на гадолиний…

Сред тези пациенти са тези, които се нуждаят от многократни дози през целия живот, бременни жени, деца и пациенти с възпалителни състояния. Намалете до минимум повторните образни изследвания с контрастни вещества на основата на гадолиний, когато е възможно, особено близко насрочените ЯМР изследвания.“

ПАЦИЕНТИТЕ СА ОТГОВОРНИ ЗА ИСКАНЕТО НА РЪКОВОДСТВО ЗА УПОТРЕБА НА ЛЕКАРСТВА

Въпреки това, макар че центровете за ЯМР са задължени да предоставят ръководството за употреба на гадолиний на всички пациенти, които за първи път са планирани за ЯМР, болничните пациенти не са задължени да получават ръководството, освен ако изрично не го поискат. В актуализацията на FDA от 16 май 2018 г. се споменава една доста смущаваща подробност:

„Здравният специалист, който прецени, че не е в най-добрия интерес на пациента да получи Ръководство за употреба на лекарства поради значителни опасения относно неговите ефекти, може да нареди то да не бъде предоставяно на този пациент.“

С други думи, ако смятат, че може да откажете процедурата, защото се притеснявате от токсичността на тежките метали, здравният специалист може просто да не предостави информация за безопасността. Само ако изрично поискате, това ръководство трябва да ви бъде предоставено.

Въпреки че FDA реши да не ограничава употребата на нито едно контрастно вещество на основата на гадолиний, Комитетът за оценка на риска в областта на фармакологичната бдителност към Европейската агенция по лекарствата препоръча да се спре употребата на четири линейни гадолиниеви контрастни вещества, за които е доказано, че са по-малко стабилни (и следователно е по-вероятно да се натрупват в мозъка и да предизвикат проблеми при хора с бъбречни проблеми, отколкото макроцикличните контрастни вещества на основата на гадолиний.

ПОВЕЧЕТО РЕНТГЕНОЛОЗИ СКРИВАТ НАХОДКИТЕ НА ГАДОЛИНИЕВИ ОТЛАГАНИЯ

Също толкова обезпокоителна е и констатацията, че 58% от рентгенолозите крият от пациентите находките на гадолиниеви отлагания, когато те са открити при сканиране. Както съобщава Health Imaging, най-често посочваното оправдание за пропускане на споменаване на отлаганията на гадолиний в техните радиологични доклади е да се избегне предизвикването на „ненужно безпокойство на пациентите“.

Това обаче също така пречи на пациентите да предприемат действия за защита на здравето си, което може да е много важно, ако изпитват ефекти на гадолиниева токсичност и все още не са си дали равносметка за това.

Досега се смяташе, че най-голямата опасност от контрастни вещества на основата на гадолиний се отнася за хората с тежки бъбречни заболявания, при които експозицията на такива вещества е свързана с нефрогенна системна фиброза – изтощително заболяване, включващо прогресивна фиброза на кожата и подкожните тъкани. За да се избегне това, хората с бъбречни заболявания трябва да получават по-стабилни форми на хелат с гадолиний.

Въпреки това фактът, че гадолиният може да се натрупва в мозъка (и в цялото тяло) дори при хора, които нямат проблеми с бъбреците, може да има значителни, неподозирани досега опасности. Например употребата на контрастни вещества на основата на гадолиний е свързана със свръхчувствителност в две области на мозъка (зъбното ядро и дорзалния палидум), чиито последици все още не са известни.

Свръхинтензивността на зъбното ядро вече е била свързвана с множествената склероза, а според по-нови изследвания тази свръхинтензивност всъщност може да е резултат от големия брой разширени ЯМР сканирания, които пациентите с множествена склероза обикновено получават. В същото време хиперинтензивността на дорзалния палидум е свързана с чернодробна дисфункция.

ИЗСЛЕДОВАТЕЛИТЕ ПРЕДЛАГАТ НОВА КАТЕГОРИЯ НА ЗАБОЛЯВАНЕ ОТ ГАДОЛИНИЙ

В статията от 2016 г. „Gadolinium in Humans: A Family of Disorders“ (Гадолиний при хората: семейство от нарушения) изследователите предлагат отлаганията на контрастните вещества на основата на гадолиний в организма да се разглеждат като нова категория заболявания. Те пишат:

„В началото на 2014 г. в изследване на Kanda и сътр. се описва развитието на висок интензитет на сигнала в мозъчната тъкан върху Т-2 претеглени изображения на пациенти с нормална бъбречна функция след многократно прилагане на контрастни вещества на основата на гадолиний…

Това изненада много рентгенолози, тъй като те смятаха, че отлагането на гадолиний не може да се случи при пациенти с нормална бъбречна функция. Това отлагане води до увеличаване на интензитета на сигнала на неусилените Т1-претеглени изображения в различни области на мозъка, предимно в зъбното ядро и дорзалния палидум…

Доколкото ни е известно, нито костните отлагания, за които за първи път съобщават Gibby и сътр., нито мозъчните отлагания, за които за първи път съобщават Kanda и сътр., са свързани с признато заболяване. Предлагаме тези структури за съхранение да се наричат „състояние за съхранение на гадолиний“.

По друг път на проучване са се сформирали групи за защита на пациентите, които присъстват онлайн и в които отделни членове съобщават, че са имали тежки заболявания след прилагането на контрастни вещества на основата на гадолиний.

Някои от тези пациенти съобщават за постоянно наличие на гадолиний в организма им, което се доказва от продължително повишеното съдържание на гадолиний в урината им. При всички се наблюдават различни симптоми, включително болка в торса и крайниците; последното място е свързано с удебеляване и промяна на цвета на кожата.

Тези физически характеристики са сходни, но с по-малка тежест, с тези, докладвани за нефрогенната системна фиброза. Нашето предварително проучване ни убеди, че този феномен е истински болестен процес, който предлагаме да наречем „болест от отлагането на гадолиний“.“

По-нататък изследователите отбелязват други общи признаци и симптоми на „болестта от отлагането на гадолиний“, като например постоянно главоболие, болки в костите, ставите, сухожилията и връзките (често описвани като остри иглички, рязане или парене), схващане на ръцете и краката, мозъчна мъгла и удебеляване на меките тъкани, което „клинично изглежда малко гъбесто или гумено, без твърдостта и зачервяването, наблюдавани при неврогенната системна фиброза“.

СЪДЕБЕН ИСК ПОДЧЕРТАВА ОПАСНОСТИТЕ, СВЪРЗАНИ С ГАДОЛИНИЯ

„Болест от отлагането на гадолиний“ – това е заболяването, което съпругата на актьора Чък Норис – Гена, твърди, че е развила, след като се е подложила на три ЯМР с контрастно усилване в рамките на една седмица, за да се оцени нейният ревматоиден артрит.

Цитираното по-горе проучване е част от доказателствата, включени в съдебния иск на Норис (подаден през ноември 2017 г.) срещу няколко производители и дистрибутори на контрастни вещества на основата на гадолиний. Според иска рисковете, свързани с гадолиния, са известни, но пациентите не са предупредени.

Симптомите на Гена започват с усещане за парене по кожата. В интервю за Full Measure през 2017 г. тя описва, че сякаш киселина изгаря кожата ѝ и бавно покрива тялото ѝ. Последват умствено объркване, мускулни спазми, увреждане на бъбреците и мускулна загуба.

Няколко поредни нощи посещава спешното отделение, където лекарите ѝ правят тестове за АЛС [амиотрофична латерална склероза, понякога наричана болест на Лу Гериг, болест на Шарко или болест на моторните неврони], МС [множествена склероза], рак и болест на Паркинсон. Адвокатът на двойката Тод Уолбърг каза пред CBS News: „Имаме клиенти, на които е поставена погрешна диагноза лаймска болест, АЛС, а след това в крайна сметка са изключили всички тези неща и виновникът е останал гадолиният.“

Всъщност именно Гена прави връзката между симптомите си и направените ѝ ядрено-магнитни резонанси. Тя разказа пред Full Measure:

„Когато стигнахме до болницата в Хюстън последния път, а аз бях толкова зле и казах, слушай, в момента съм достатъчно трезва в мисленето си (защото имах проблеми с мозъка)… казах, че ще мога да ти кажа това само един път и трябва да ме слушаш много внимателно. Била съм отровена с гадолиний или чрез гадолиний и нямаме много време да разберем как да го изкараме от тялото ми или ще умра.“

Семейство Норис твърдят, че са похарчили близо 2 милиона долара за възстановяване на здравето на Гена, но нямат особен напредък. Дори хелатотерапията има ограничен успех.

ТОКСИЧНОСТТА ОТ ТЕЖКИ МЕТАЛИ Е ЧЕСТО СРЕЩАНА СЪВРЕМЕННА ОПАСНОСТ

Тежките метали са широко разпространени в околната среда в резултат на промишлено, селскостопанско, медицинско и техническо замърсяване. Токсичността на тежките метали има документиран потенциал за сериозни последици за здравето, включително бъбречни, неврологични, сърдечносъдови, скелетни и ендокринни увреждания.

Тежките метали, които най-често се свързват с отравяния, са арсен, олово, живак и кадмий, които са и най-често срещаните тежки метали в замърсяването на околната среда. Симптомите на отравяне с тежки метали варират в зависимост от засегнатите органи.

Учените са установили, че тежките метали също така увеличават оксидативния стрес вследствие на образуването на свободни радикали. Тестването за токсичност от тежки метали включва анализ на кръвта, урината, косата и ноктите за кумулативна експозиция.

Детоксикацията може да бъде трудна и трябва да се извършва с необходимото внимание. Написал съм няколко статии по този въпрос. Повече информация можете да намерите в „Трите стълба на детоксикацията от тежки метали“ и „Програмата за детоксикация на Уолш“.

ВНИМАТЕЛНО ПРЕЦЕНЕТЕ НУЖДАТА СИ ОТ ЯМР С КОНТРАСТ

Основното послание тук е да се избягва използването на ЯМР с контраст, освен ако не е абсолютно необходимо. В много случаи лекарите назначават тези тестове само за да бъдат пълни и да се защитят от правна гледна точка.

Ако вашият случай е такъв, просто откажете да направите теста с контраст. Ако е необходимо, консултирайте се с други лекари, които могат да ви дадат различна гледна точка.

Това е особено важно, ако страдате от заболяване като МС, при което се правят множество ЯМР. Също така не забравяйте, че множеството ядрено-магнитни резонанси с контраст са толкова по-опасни, колкото по-близо във времето са направени.

АКО ИМАТЕ НУЖДА ОТ ЯМР, Е ДОБРЕ ДА СЕ ОГЛЕДАТЕ

Макар че винаги препоръчвам да бъдете разумни при използването на медицински диагностични процедури, има случаи, когато е подходящо и полезно да ви бъде направено определено изследване.

Мнозина не осъзнават, че таксите за тези процедури могат да варират значително в зависимост от това къде се извършват. В САЩ болниците обикновено са най-скъпият вариант за диагностика и амбулаторни процедури, понякога с огромна разлика.

Самостоятелните диагностични центрове в страната са алтернативни места за получаване на услуги като лабораторни изследвания, рентгенови снимки и ядрено-магнитен резонанс, често на цена, която е по-ниска от тази в болниците. Частните центрове за образна диагностика не са свързани с конкретна болница и обикновено работят от понеделник до петък с определено работно време, за разлика от болничните радиологични центрове, които изискват денонощен персонал.

Болниците в САЩ често налагат по-високи такси за услугите си, за да компенсират разходите за денонощната си работа. Освен това те могат да налагат прекомерни такси за високотехнологични диагностични изследвания, като например ЯМР, за да субсидират други услуги, които не се възстановяват достатъчно. Освен това на болниците е разрешено да начисляват на Медикеър и други застрахователи от трети страни „такса за ползване на обекта“, което води до още по-голямо повишаване на цените.

Така че, ако установите, че се нуждаете от ЯМР, не се страхувайте да проучите цените. С няколко телефонни обаждания до диагностични центрове във вашия район можете да спестите до 85% от сумата, която се начислява в болница за същата услуга.

БЕЛЕЖКА НА РЕДАКТОРА: Използването на гадолиний при оценката на миокардит е изключително ценно. Мета-анализ на 11 проучвания установява, че „наличието и степента на късно гадолиниево усилване са значителен предиктор за неблагоприятни сърдечни резултати“, както се съобщава в The Defender. Следователно можем да очакваме, че този метод ще продължи да се прилага при юноши с диагноза ваксиноиндуциран миокардит.

Автор: д-р Джоузеф Меркола
Източник: Children’s Health Defense
Превод на български – Страничката „Монтагю Кийн“

ОЩЕ ОТ АВТОРА

💉💉💉 Д-р Джоузеф Меркола: Защо не разследваме рязкото увеличаване на внезапните смъртни случаи на спортисти? (СПОРТИСТИ МАСОВО УМИРАТ НА ТЕРЕНА-ВИДЕА)

Последно от ЛАЙФСТАЙЛ