ИЗМАМАТА С «ПАРАНОРМАЛНОТО» «ЗАПАЛВАНЕ» НА «БЛАГОДАТНИЯ ОГЪН»
По принцип избягвам да пиша наново надълго и нашироко по теми, които вече съм коментирал, но този път смятам да направя едно, надявам се уместно изключение. Темата е т. нар. „благодатен огън“ с чудотворните приказки, за който обичайно всяка година по Великден ни облъчват от повечето медии. Тази година дори въпросът стана дори политически, понеже правителството първоначално се отказа да изпраща за донасянето му от Йерусалим специален самолет, а след като кандиса тогава пък духовенството реши да позира обидено и се отказа да приеме жеста. За въпросния огън се разказват множество фантастични истории, включително как не обгаря при допир, самозапалва се по чудотворен начин и т. н. От друга страна сред скептиците също се разпространяват различни легенди, включващи експерименти с бял фосфор, етерични масла и други увъртяни интерпретации – колкото неоснователни, толкова и ненужни. А истината както обикновено е далеч по-проста и прозаична. От предишния ми анализ по този въпрос минаха няколко години, но тъй като мълвата за това събитие се превърна едва ли не в част от културния ни пейзаж, смятам, че той си остава все така актуален. Моля да се има предвид, че изложението по-долу не представлява завършен литературен материал, а по-скоро писан набързо и нередактиран сбор от цитати, преразкази и бележки, придружени със съответните препратки към източниците. Затова нека никой не ме обвинява, че изказът е хаотичен, накъсан, непривлекателен за четене и трудноразбираем. Бих искал по-скоро, който желае и темата му е любопитна, да се съсредоточи на фактологията и мненията на цитираните автори.
„САМОЗАПАЛВАНЕТО“ НА ОГЪНЯ НА В ЙЕРУСАЛИМ Е ВСЪЩНОСТ ДОСТА КЪСНО ЯВЛЕНИЕ, ОСПОРВАНО ОЩЕ ПРЕЗ СРЕДНОВЕКОВИЕТО
Такова събитие е абсолютно непознато за ранните църковни писатели и пилигрими, в т.ч. цели 400 години след обявяването на християнството за официална религия на Римската империя. Нищо не се споменава за него в пространните описания за посещението на майката на Флавий Константин – царица Елена в Палестина (326 г.), когато триумфиращото местно духовенство ѝ поднася едва ли не всеки ден все нови открити по чуден начин „древни реликви“ и зашеметяващи разкази за чудеса. Нищо не намираме за него и в писанията на иначе плодовития като автор йерусалимски епископ Кирил (315-386 г.; епископ 350-386), както и в творбите на Евсевий Кесарийски (ок. 265-339, епископ на Кесария (Цезарея) Палестинска от 314 г.) касаещи построяването на християнския храм в Йерусалим (335 г.). Мълчи по темата и описанието на Божи гроб, съхранено в произведението „Амфилохий“ на цариградския патриарх Фотий (820-896; патриарх през 857-867; 877-886). Посетилата Йерусалим през IV в. Силвия Аквитанска също не знае за такова „чудо“, а само споменава мимоходом за постоянно горящо кандило на самия Божи гроб. Нищо свръхестествено свързано с огъня на Божи гроб не забелязва и испанката Егерия през 381 г.
Първите споменавания за чудотворно самозапалване на огъня датират не по-рано от IX в., като сред тях е това на латинския пилигрим Бернар (865 или 870 г.), който пръв пише, че „В светата събота, в навечерието на Пасха в тази църква започва богослужение … и не престава докато …с явяването на ангел не се запали светлината в кандилата, които висят над упоменатия гроб“. Другото е на арабския автор Ал-Джахиз (починал ок. 869 г.) в неговата „Книга за животните“: „Пазителите на храмовете не преставали да устройват за народа разни хитрости, като хитростите на монасите със светилниците в църквата на Възкресението в Йерусалим, които твърдят, че маслото в кандилата при тях на един празник се запалва без огън“.
Следва разказът на руския игумен Даниил (1106-1107 г.), който при това упоменава и най-популярните по негово време слухове, свързани със събитието: „пътешествениците неправилно говорят за слизането на тази светлина: Едни говоря, че Светият Дух слиза като гълъб на Гроба Господен; а други говорят: от небето пада мълния и така се запалват кандилата над Господния Гроб,. И това е лъжа и неправда: нищо не се вижда тогава – нито гълъб, нито мълния, но така невидимо слиза божията благодат и запалва кандилата в Господния Гроб“.
Вж. Успенский Николай Д. – К истории обряда святого огня, совершаемого в Великую Субботу в Иерусалиме. Актовая речь, произнесенная 9 октября 1949 г. в Мусин Александр Е, Бычков Сергей С. – Благодатный огонь: миф или реальность?, Москва, Тетис, 2007, стр. 46-47; 62 (онлайн 4-5; 30)
(ВИЖ ТУК)
Alexei Lidov – The Holy Fire and Visual Constructs of Jerusalem, East and West [in: Visual Constructs of Jerusalem. Eds B. Kuhnel, G. Noga-Banai, H. Vorholt. Turnhout, Belgium: BREPOLS Publishers, 2014, p. 241-249]
(ВИЖ ТУК)
Victoria Clark – Holy Fire: The Battle for Christ’s Tomb, New York, Macmillan, 2005, p. 20 [номерация по стр. на файла]
(ВИЖ ТУК)
Подобен тип свръхестествено явление или подобно на него не се наблюдава нито през периода след смъртта на Исус – въпреки очевидното значение, което би имало за новата религия. Не е засвидетелствано и през първите няколко века след нейното налагане като държавно вероизповедание за Римската империя – въпреки изобилието от аналогични чудеса и свещени реликви, с което е обкръжен храмът, за който се вярва, че е над мястото, където е възкръснал нейният основател. Самозапалването на „благодатния огън“ се появява едва в началото на зрялото Средновековие: IX-XII в., когато гръцките християни в Палестина са в подчинено положение спрямо господстващите в страната на периодични смени мюсюлмани (араби или тюрки) или кръстоносци-католици. Тази мистификация и свързаната с нея конфесионална митология имат очевидната цел да консолидират тази религиозна група и да ѝ дадат основание да смята, че превъзхожда иначе по-силните политически свои господари или конкуренти. С течение на времето тази благочестива лъжа (pia fraus) се утвърждава и става неделима част от традицията на празничните великденски ритуали в Йерусалим. Тя е съзнателно поддържана не само по политико-идеологически, но и по икономически причини – запленените от това изживяване на съществуващото само във въображението им чудо поклонници с готовност обсипват местния клир с богати дарове.
През 1238 г. римският папа Григорий IX (1145/1170-1241, папа 1227-1241) категорично забранява на ордена на францисканците да участват в церемонията на пасхалния огън, определяйки го като измама и суеверие.
Victoria Clark – Sparks from the Holy Fire [The Tablet: The International Catholic News Weekly, 03.03.2003]
(ВИЖ ТУК)
Victoria Clark – Holy Fire: The Battle for Christ’s Tomb, New York, Macmillan, 2005, p. 59 [номерация по стр. на файла]
(ВИЖ ТУК)
В надпреварата да демистифицират чудото не изостават и мюсюлманските писатели. След споменатия вече Ал-Джахиз имаме цяла поредица ислямски интелектуалци, които в типичен близкоизточен стил смесват здравия, макар и продиктуван от конфесионална пристрастност скептицизъм с чудновати фантастични предположения, често пъти по невероятни дори от измамата, която се стремят да разобличат.
Средноазиатският енциклопедист Абу Рейхан Мухамад ибн Ахмад Ал Бируни (973-1048 г.) в своята Хронология обяснява самозапалването на огъня със сложна машинация, включваща скрити в подземие под Божигробския параклис мъж и момче, хитроумен ленен фитил поставен в медна тръба и стъклен съд с масло (Архив на Азиатския музей към Императорската академия на науките в Санкт Петербург – л. 113б,4 – 113б,12). За Хамза ибн Асад абу Йала ибн ал-Каланиси от Дамаск (1070-1160) в Продължение на Дамаската Хроника (Музаййал Тарих Димашк) пък причина за явлението е смесване на масло от балсамово дърво с масло от жасмин. Според него тази хитрост е причината фатимидският халиф на Египет Абу Али Мансур ал-Хаким (985-1021, царува 996-1021) да разруши храма Възкресение Христово в Йерусалим през 1007 г. Подобна е историята и у Ал-Джаубари (XIII в.), но там освен балсамовото масло има сяра. Впоследствие по-късният автор Муджир-ад-дин ал-‘Омари ал-‘Улейми, кадия на Йерусалим (ок. 1456 г.) обединява двата разказа в книгата си Книга за славната дружба относно историята на Йерусалим и Хеврон (Китаб-ал-унс-ал-джелиль би-тарихи-л-Кудс уа-л-Халил).
Впрочем както пише Шихаб ад-Дин ал Карафи (поч. 1285) в съчинението Блестящи отговори на нагли въпроси (Ал-аджуиба ал-фахира ан ал-асила ал-фаджира) при управлението на ал-Малик ал-Муаззам Туран Шах (упр. 1249-1250) от династията на Аюбидите в Египет храмът едва не е разграбен отново под предлог същите машинации, но йерусалимското християнско духовенство успява да убеди владетеля да уталожи гнева си с големи суми „подаръци“.
Игнатий Ю. Крачковский – „Благодатный огонь“ по рассказу ал-Бируни и других мусульманских писателей X- XIII вв [в Христианский Восток. Т. 3. Вып. 3. Петроград, 1915.]
(ВИЖ ТУК)
МИСТИФИКАЦИИТЕ ОКОЛО «БЛАГОДАТНИЯ ОГЪН» СА РАЗКРИВАНИ ПЕРИОДИЧНО ОТ САМОТО ДУХОВЕНСТВО
„Йеродяконът, който се промъкнал в параклиса на Божи Гроб по това време, когато според всеобщото вярване слиза благодатният огън, видял с ужас, че огънят просто се запалва от кандило, което никога не угасва; така че благодатният огън не е чудо. За това той сам ми разказа днес.“
Сп. Порфирiй Успенскiй – Книга бытiѧ моего. Дневники и автобiографическiя записки Т. I (годы 1841, 1842, 1843 и часть 1844го), Санктъ-Петербургъ, Типографiя В. Киршбаума, 1894; стр. 671 – дневник от вторник, 25 април 1844)
(ВИЖ ТУК)
„В тази година, когато знаменитият господар на Сирия и Палестина, египетският паша Ибрахим се намирал в Йерусалим*, се оказало, че огънят, получаван от Божи Гроб във Велика събота не е благодатен, а се запалва като всеки огън. Този паша си наумил да провери действително ли огънят на капака на Христовия Гроб се явява внезапно и по чудотворен начин, или се запалва с кибритена клечка. Какво направил той? Обявил на наместнииците на патриарха, че иска да седи в самата кувуклия** по време на получаването на огъня и зорко да наблюдава как се появява той; и добавил, че ако това е истина, ще им даде 5000 пунгии (2 500 000 поастра), а ако е лъжа, нека те му дадат всички пари, събирани от мамените поклонници, и той ще напечата във всички европейски вестници за мерзката измама. Наместниците – петроаравийският митрополит Мисаил, назаретският митрополит Даниил и филаделфийският епископ Дионисий (сегашен витлеемски) се събрали да се посъветват какво да правят. По веме на съвещанието Мисаил си признал, че той запалва огъня в кувуклията от кандило, скрито зад подвижната мраморна икона на Възкресение Христово, която е в самия Гроб Господен. След това признание било решено смирено да се помоли Ибрахим да не се меси в религиозните дела и при него бил изпратен драбоман от Божигробската обител, който и му изложил, че за негова светлост няма никаква полза да разкрива тайните на християнското богослужение и, че руският император Николай ще бъде твърде недоволен от откриването на тези тайни. Ибрахим паша, като изслушал тов, махнал с ръка и замълчал. Но оттогава божигробското духовенство вече не вярва в чудотворната поява на огъня. Разказвайки всичко това, митрополитът добавил, че се очаква единствено от Бога да прекрати благочестивата [ни] лъжа. Както той знае и може, така и да вразуми и успокои народите, вярващи сега в огненото чудо на Велика Събота. А ние не бива дори да започваме този поврат в умовете – ще ни разкъсат в самия параклис на Божи Гроб“
*Ибрахим паша (1789-1848, на трона през 1848) е син на хедива на Египет Мохамед Али (1769-1849, на трона през 1805-1848), известен с многото постигнати победи във войните на баща си срещу арабските племена, гръцките въстаници и отоманския му сюзерен. Първото му пребиваване в Палестина и Сирия е през 1831-1833 г., когато воюва успешно с Високата Порта за надмощие в региона. Тогава и Османската империя подписва с Русия Ункяр-Искелесийския договор (26 юни 1833) за военна помощ, което се съчетава добре с прикритата заплаха на духовенството в неговия отговор към Ибрахим паша и прави по-вероятна случката през този период. Второто посещение е през 1834-1835, когато се налага да потуши голямо въстание на местните аристократи и селяни срещу данъците с които са обложени. Тогава той превзема със сила Йерусалим (26 май- 9 юни 1834).
(ВИЖ ТУК)
(ВИЖ ТУК)
МНОЖЕСТВО СЪВРЕМЕННИ ВИСШИ ДУХОВНИЦИ И ЦЪРКОВНИ БОГОСЛОВИ ОТРИЧАТ СВРЪХЕСТЕСТВЕНИЯ ХАРАКТЕР НА ОГЪНЯ ОТ БОЖИ ГРОБ
Вж. и Δημήτρης Αλικάκος – Λύτρωση: Περί του Αγίου φωτός, Αθήνα, Εκκρεμές, 2019, σελ. 101-106
(ВИЖ ТУК)
вж. и Δημήτρης Αλικάκος – Λύτρωση: Περί του Αγίου φωτός, Αθήνα, Εκκρεμές, 2019, σελ. 75
(ВИЖ ТУК)
вж. и Δημήτρης Αλικάκος – Λύτρωση: Περί του Αγίου φωτός, Αθήνα, Εκκρεμές, 2019, σελ. 86
вж. и Δημήτρης Αλικάκος – Λύτρωση: Περί του Αγίου φωτός, Αθήνα, Εκκρεμές, 2019, σελ. 29-47
(ВИЖ ТУК)
(ВИЖ ТУК)
(ВИЖ ТУК)
(ВИЖ ТУК)
(ВИЖ ТУК)
(ВИЖ ТУК)
(ВИЖ ТУК)
(ВИЖ ТУК)
(ВИЖ ТУК)
(ВИЖ ТУК)
(ВИЖ ТУК)
(ВИЖ ТУК)
(ВИЖ ТУК)
(ВИЖ ТУК)
(ВИЖ ТУК)
- Автор: Древен изток
БЕЛЕЖКА НА РЕДАКТОРА
Религиите са измислени от евреите, за да държат в покорство и смирение бедните, за да не убият богатите в яростта си, поради завист…
СВЪРЗАНИ ПУБЛИКАЦИИ
Историята на Христос е била “измислена, за да се укротят бедните“
Учени: събитията, описани в Библията, никога не са се случвали
https://thebulgariantimes.com/%d0%9a%d0%be%d0%b9-%d1%81%d1%8a%d0%b7%d0%b4%d0%b0%d0%b4%d0%b5-%d0%91%d0%be%d0%b3-%d0%b8-%d1%80%d0%b5%d0%bb%d0%b8%d0%b3%d0%b8%d0%b8%d1%82%d0%b5/